Ortopedia i leczenie kończyn

Cieśń nadgarstka Jelenia Góra

9 kwietnia 2023

Cieśń nadgarstka to schorzenie, które dotyka wielu ludzi na całym świecie i charakteryzuje się drętwieniem, mrowieniem, bólami dłoni i palców, szczególnie w godzinach nocnych. W cięższych przypadkach zaburzenia mogą prowadzić do znacznego osłabienia siły chwytu. jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia jest zabieg chirurgiczny – dekompresja nerwu pośrodkowego

Wskazania do zabiegu

Zabieg uwolnienia nerwu pośriodkowego jest zalecany w przypadku umiarkowanego do ciężkiego stężenia cieśni nadgarstkowej. Często występuje ono u osób, które wykonują powtarzające się ruchy rękoma, np. w pracy przy komputerze lub w sporcie, jak np. w tenisie. Cieśń nadgarstka dotyka również osoby z chorobami reumatycznymi lub cukrzycą.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg dekompresji cieśni nadgarstka jest względnie przeciwwskazany w przypadku chorób autoimmunologicznych, ciężkich chorób serca czy chorób krwi. Lekarz decydujący o wykonaniu zabiegu powinien dokładnie zbadać pacjenta i wykluczyć obecność jakichkolwiek przeciwwskazań.

Znieczulenie do zabiegu

Zabieg dekompresji cieśni nadgarstka przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie odczuwa wówczas bólu, jedynie lekkie napięcie i ucisk.

Przebieg zabiegu

Zabieg dekompresji nerwu pośriodkowego polega na rozcięciu więzadła poprzecznego nadgarstka( troczek zginaczy). W trakcie zabiegu lekarz przeprowadza niewielkie nacięcie, przez które wprowadza specjalny narzędzie, za pomocą którego przecina troczek zginaczy oraz uwalnia nerw pośriodkowy, chroniąc liczne struktury anatomiczne. Następnie zakłada się szew skórny oraz opatrunek jałowy.

Przygotowanie do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza które są dobieranie według potrzeb i wywiadu konkretnego pacjenta. Należy unikać palenia i spożywania alkoholu przed zabiegiem. Lekarz dokładnie wyjaśni, jakie kroki należy podjąć przed wykonaniem zabiegu.

Po leczeniu operacyjnym zespołu cieśni kanału nadgarstka w większości przypadków wraca komfort życia ,ale niestety istnieje ryzyko nawrotów schorzenia. O możliwych powikłaniach po leczeniu operacyjnym lekarz musi poinformować przed leczeniem operacyjnym.

Koszt zabiegu: 2500 zł

Umów się na wizytę

w dogodnej dla Ciebie formie
5.0/ 5.0

na podstawie 40 opinii

Piłsudskiego 35
58-500 Jelenia Góra
II piętro gab 3.103

  • poniedziałek 08:00–18:00
  • wtorek 08:00–18:00
  • środa 08:00–18:00
  • czwartek 08:00–18:00
  • piątek 08:00–18:00
  • sobota 10:00-14:00
  • niedziela zamknięte
Gabinet 3D