Diagnostyka raka prostaty opiera się na serii badań, w tym oznaczaniu poziomu PSA we krwi (ang. Prostate Specific Antigen*), przeprowadzaniu badania fizykalnego per rectum oraz obrazowaniu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI**). Kluczowym narzędziem w diagnostyce raka prostaty jest biopsja prostaty, która polega na pobraniu fragmentu tkanki gruczołu krokowego do badania histopatologicznego***.
Współczesna medycyna oferuje nowoczesne metody diagnostyczne w ramach biopsji prostaty - biopsję fuzyjną, która dzięki swojemu technologicznemu zaawansowaniu oraz precyzyjnemu pobieraniu wycinków, zapewnia pacjentom szybsze uwolnienie się od lęku onkologicznego. Umożliwia wykrycie choroby na wczesnym etapie zaawansowania, redukując potrzebę wykonywania kolejnych biopsji prostaty w przyszłości ze względu na rosnący poziom PSA i nadal nie zdiagnozowany proces chorobowy.
*Oznaczanie poziomu PSA we krwi to test diagnostyczny, który mierzy stężenie specyficznego antygenu prostaty – białka produkowanego głównie przez komórki gruczołu krokowego. Podwyższony poziom PSA może wskazywać na różne problemy zdrowotne takie jak: rak prostaty, łagodny przerost prostaty (BPH), zapalenie prostaty (prostatitis) oraz wiele innych. Niestety, wyniki badania poziomu PSA mogą być niejednoznaczne, ponieważ wysoki poziom PSA nie zawsze oznacza obecność nowotworu. Często by oznaczony poziom PSA był wiarygodnie zinterpretowany trzeba go zestawić z badaniem per rectum, objętością gruczołu krokowego, przyjmowanymi lekami oraz innymi jednostkami chorobowymi. Oznaczanie poziomu PSA jest zalecane jako część badań profilaktycznych u mężczyzn powyżej 50. roku życia oraz po 45. poku życia, jeśli wywiad rodzinny jest dodatni pod kątem raka prostaty.
**Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to rodzaj badania, w którym do uzyskania szczegółowych obrazów wnętrza organizmu wykorzystuje się silne pola magnetyczne i fale radiowe. W diagnostyce raka stercza jest wykorzystywany multiparametryczny rezonans prostaty mpMRI, w którym na podstawie protokołu PI-RADS v2 oceniane są podejrzane zmiany w 5 stopniowej skali, gdzie stopień 1 I 2 to zmiany uznane za łagodne, a zmiany 3, 4 i 5 uznawane są za coraz bardziej podejrzane o złośliwe. W przypadku zmian PIRADS 3 pacjenci powinni rozważyć biopsję, a w przypadku zmian PIRADS 4 i 5 powinni tą biopsje wykonać ze względu na duże ryzyko wystąpienia raka istotnego klinicznie.
***Badanie histopatologiczne to procedura diagnostyczna polegająca na analizie mikroskopowej tkanek pobranych z organizmu, zazwyczaj w trakcie biopsji. Celem badania jest ocena struktury i wyglądu komórek oraz tkanek, co pozwala na wykrycie zmian chorobowych, takich jak nowotwory, stany zapalne czy inne patologie.