Co to jest wazektomia?

Kilka słów o zabiegu

Wazektomia- nowoczesna metoda antykoncepcji męskiej. Wazektomia polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów co skutkuje brakiem plemników w nasieniu. Nasieniowody są strukturami, które gwarantują w fizjologicznych warunkach transfer plemników do dróg wyprowadzających mocz oraz nasienie. Jest to krótki zabieg w znieczuleniu miejscowym, trwający 25-35min. 

Nowoczesna metoda antykoncepcji męskiej

Bez użycia skalpela

No-scalpel vasectomy

Technika wykonania zabiegu

Wazektomie wykonujemy w standardzie EAU. 

Wazektomia jest wykonywana techniką bez użycia skalpela tzw. No-scalpel vasectomy. Po wydobyciu, wypreparowaniu oraz przerwaniu ciągłości nasieniowodu wykonujemy jego interpozycję powięziową oraz elektrokoagulację końców nasieniowodów. Naszą usługę wyróżnia wykonanie zabiegu przez lekarzy którzy w przyszłości mogą podjąć próbę rekonstrukcji nasieniowodów przy użyciu mikroskopu operacyjnego. Zabieg ten jest wykonywany w oparciu o odpowiednie standardy zwiększające powodzenie zabiegu rekonstrukcyjnego w przyszłości m.in. procedury zwiększające możliwości zbliżenia końców nasieniowodów w przyszłości oraz rekonstrukcja przez wykwalifikowanych chirurgów biorących udział w pierwotnie wykonywanej procedurze.

Podkreślić należy, że procedura rewazostomii potocznie nazywana przez pacjentów rewazektomią nie jest w 100% skuteczna, ze względu na spadek skuteczności metody z upływem czasu. 

Zalety wazektomii

Komfort w życiu intymnym

Niewątpliwymi zaletami wazektomii są trwałość wykonanej procedury oraz jej niewielka ingerencja w struktury układu moczowo-płciowego. W razie potrzeby w naszej placówce możliwość rekonstrukcji nasieniowodów, co wyróżnia nasz gabinet ze względu na pełne instrumentarium mikrochirurgiczne oraz mikroskop operacyjny marki Zeiss. Podkreślić należy również możliwość leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych jąder metodą mikrochirurgiczną w tym samym miejscu, które mogą się pojawić u pewnego odsetka pacjentów po prawidłowo wykonanym zabiegu.

Najważniejszą zaletą z naszego punktu widzenia tej metody antykoncepcji, to dbałość o nasze partnerki, które często źle znoszą wszelkie metody antykoncepcji hormonalnej lub innej.

Kiedy warto wykonać?

Dla kogo jest dedykowany zabieg?

Na to pytanie odpowiedzi jest kilka. Zdecydowana większość naszych pacjentów wykonuje zabieg kiedy mają zaspokojone potrzeby prokreacyjne. Kolejna grupa to pacjenci, którzy chcą mieć wyłączną kontrolę nad swoją płodnością. Inna grupa pacjentów wykonuje zabieg ze względu na strach przed niechcianą ciążą. Zabieg warto wykonać jeśli musimy się liczyć z ryzykiem negatywnego wpływu ciąży na zdrowie i życie partnerki oraz kiedy jest możliwość przeniesienia choroby o podłożu genetycznym na potomstwo.

Wazektomia z każdym rokiem zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród osób z całej Polski, które szukają bezpiecznej i w pełni skutecznej metody antykoncepcji. Na zabieg w jeleniogórskim Gabinecie Zabiegowym PLUS chętnie decydują się mężczyźni zarówno z Jeleniej Góry, jak i okolicznych miast, takich jak Wałbrzych, Legnica czy Lubin.
Empatyczne podejście, liczne opinie zadowolonych pacjentów oraz wieloletnie doświadczenie lekarza urologa Grzegorza Dula sprawiają, że nasze usługi lecznicze wybierają Panowie nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale i pozostałych regionów kraju, wiedząc, że zostaną oni obdarzeni doskonałą opieką medyczną na każdym etapie przeprowadzanego leczenia.

Fakty i mity dotyczące wazektomii

3 najczęstsze wątpliwości naszych klientów

1 Wazektomia nie zmienia konsystencji, wyglądu nasienia oraz jego objętości.

2 Nie wpływa negatywnie na popęd seksualny ani doznania podczas stosunku.

3 Po wykonanej procedurze brak jest widocznych śladów na skórze umożliwiających rozpoznanie mężczyzny, który poddał się wazektomii.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Na co zwrócić szczeglną uwagę

cena 2300 zł

Wizyta kwalifikacyjna

 • Szczegółowa rozmowa na wizycie kwalifikacyjnej lub e-konsultacja z pacjentem dotycząca wpływu wazektomii na dalsze życie, zdrowie pacjenta oraz partnerki, możliwości odwrócenia procedury mikrochirurgicznie oraz alternatywnych form zapłodnienia m.in. procedury In vitro z podkreśleniem wysokiej ceny wspomnianych metod oraz ich nie 100% powodzeniem w niektórych przypadkach.
 • Szczegółowa rozmowa z zainteresowanym mężczyzną oraz podkreśleniem że musi być to tylko i wyłącznie jego decyzja.
 • Wykonanie badań laboratoryjnych: morfologia, czasy krzepnięcia, INR, elektrolity, kreatynina. U starszych mężczyzn po 40 roku życia wynik PSA-wstępna, bezpłatna konsultacja pod kątem występowania lub nie/zagrożenia rakiem gruczołu krokowego.
 • Depliacja oraz higiena miejsc intymnych ułatwiająca wykonanie zabiegu w komfortowych oraz higienicznych warunkach dla lekarza i pacjenta.
 • Odstawienie leków wpływających na krzepliwość krwi, szczegóły dotyczące schematu postępowania przedstawiane są na wizycie kwalifikacyjnej lub e-konsultacji.
 • Zapoznanie się w domu ze zgodą do zabiegu, która zostaje udostępniona na wizycie kwalifikacyjnej.

Postępowanie po zabiegu

 • Lekki, ukierunkowany na wypoczynek tryb życia w szczególności w pierwszej dobie od zabiegu. Możliwość powrotu do aktywności zawodowej w kolejnym dniu u pacjentów, którzy mają pracę niezwiązana z wysoką aktywności fizyczną.
 • Higiena miejsca gdzie był wykonywany zabieg, prysznic celem utrzymania higieny w ciągu pierwszych 5-7 dni.
 • Obcisła bielizna oraz stosowanie elewacji moszny i prącia o czym pacjent jest poinstruowany na wizycie kwalifikacyjnej.
 • W dniu po zabiegu można powrócić do normalnej aktywności fizycznej mieszczącej się w granicach rozsądku tj jazda samochodem, spacery.
 • Zakaz intensywnej pracy, aktywności fizycznej oraz doprowadzania do sytuacji generujących możliwość wytrysku nasienia przez pierwsze 6 dni.
 • W pewnej grupie pacjentów może dojść do przejściowych, najczęściej ustępujących dolegliwości bólowych jąder oraz miejsca zabiegu, co leczone jest lekami z grupy NLPZ.

Jeśli z powodów niezależnych od lekarza procedura się nie powiedzie, dojdzie do wczesnej rekanalizacji lub stwierdzi się obecność odstępstw morfologicznych w układzie rozrodczym u pacjenta zabieg jest powtarzany bez żadnych kosztów dodatkowych.

Względne przeciwwskazania

 • Zbyt młody wiek mężczyzny, poniżej 30 roku życia.
 • Brak potomstwa, brak związku z partnerką.
 • Niektóre ciężkie obciążenia chorobowe.

Pamiętamy oczywiście, że nie są to przeciwwskazania bezwzględne. Ostateczną decyzje podejmuje pacjent.

Powikłania

Uwagę zwraca bardzo niski odsetek powikłań, mimo wszystko należy pamiętać o możliwości ich wystąpienia. Są to między innymi:

 • krwiak moszny,
 • obrzek,
 • przejściowe niespecyficzne dolegliwości bólowe jąder,
 • infekcja miejsca zabiegu,
 • przewlekły ból moszny
 • możliwość wczesnej rekanalizacji nasieniowodów (niepowodzenie zabiegu) co w naszej placówce operowane jest bez dodatkowych kosztów.

lekarz
wykonujący
zabieg

 lek. Grzegorz Dul

Specjalista Urolog FEBU
więcej

Umów się na wizytę

w dogodnej dla Ciebie formie
5.0/ 5.0

na podstawie 40 opinii

Piłsudskiego 35
58-500 Jelenia Góra
II piętro gab 3.103

 • poniedziałek 08:00–18:00
 • wtorek 08:00–18:00
 • środa 08:00–18:00
 • czwartek 08:00–18:00
 • piątek 08:00–18:00
 • sobota 10:00-14:00
 • niedziela zamknięte
Gabinet 3D